Reklama

Koło regionalne

W PG Nr1 w pomieszczeniach piwnicznych znajduje się izba regionalna zwana wcześniej izbą pamięci narodowej. Od początku działalności PSP Nr 3 (tj. 1961) jej pracownicy: dyrektor Zbigniew Fliszkiewicz, dyrektor Marek Górka, nauczyciele historii: Maria Chmielnicka, Anna Mirowska, Jolanta Chodkowska gromadzili eksponaty związane z naszym regionem. Izba składa się z dwóch części: w jednym pomieszczeniu znajdują się przedmioty związane z kulturą materialną naszego regionu a w drugiej rzeczy pochodzące z czasów II wojny światowej. Zamierzamy wygospodarować miejsce na kącik patrona szkoły- Jana Kochanowskiego ze stałą wystawą eksponującą jego twórczość. Oficjalne otwarcie izby nastąpiło w 1975 roku. W 2001 r. inż. Emil Boryczko ofiarował naszej szkole swoje zbiory. Należą do nich m.in. surowce naturalne występujące w dorzeczu Zagożdżonki (żywica, torf, kora, węgiel drzewny, ruda torfowa) dwie skrzynie karpackich skał osadowych zróżnicowane wiekiem powstania, kamienie narzutowe ze Skandynawii, sprzęty gospodarstwa domowego oraz pamiątki związane z działaniami wojennymi w 1914-1918 na naszym terenie (13 krzyży wojennych, lanca kawaleryjska znaleziona pod Laskami).

Wśród eksponatów nie pochodzących ze zbiorów pana Boryczki należy wymienić dokumenty i przedmioty z czasów II wojny światowej (świadectwa i dokumenty wystawiane przez władze okupacyjne, pasiak z obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, mundur polski z II wojny światowej, hełmy, menażki, fragmenty pocisków, zdjęcia).

Dużą część izby zajmują sprzęty gospodarstwa domowego: warsztat tkacki, kołowrotki, łopata do chleba, maselnica, wrzeciona, lampki, żelazka, sagany, przetaki, ręcznie rzeźbione skrzynie, sierpy czy toporki. Ważnym świadectwem kultury regionu jest strój ludowy: koszule, zapaski, chodaki. Tradycją naszej szkoły jest prezentowanie tych eksponatów uczniom klas I .

Sądzimy, że w naszej szkole zgromadzono najwięcej tego typu eksponatów z terenu okolic Pionek dlatego zawsze proponujemy zwiedzanie izby wszystkim gościom szkoły-osobom spoza miasta.

Organizujemy wystawy w oparciu o zgromadzone zbiory.

Odbyły się wystawy:

 

„Cudze chwalicie swego nie znacie”

 

„Palmy i kraszanki”,

 

„Nasze kulinarne dziedzictwo”

 

„Krzyże wojenne”

 

„Znani –nieznani mieszkańcy ziemi radomskiej”

 

„Adaś Guzal”- wystawa przygotowana przez ZHR.

W szkole działa koło regionalne, do którego należą uczniowie klas pierwszych. Na zajęciach poznajemy historię regionu oraz jego tradycje

Kochanowski - Matejko

 

Dni otwarte w naszym Gimnazjum 2012

Rekonstrukcja "Żywot ucznia poczciwego"

Zuzanna Banaszek
Michał Kozicz
Paweł Koziecz
Hubert Malinowski
Ada Zawadzka

 


Dni otwarte w naszym Gimnazjum 2010

Rekonstrukcja pt. "Obóz pod Grunwaldem" Udział więli uczniowie klasy 1b
Władysław Jagiełło -Rafał Wawer
Krzyżacy- Bartosz Kurowski, Jakub Brodowski
Królowa- Emilia Jaroszek
 

IMG_1432 IMG_1540  IMG_1474

Szkolna Izba Pamięci

izba pamieci 2 izba pamieci 3 izba pamieci 1 izba pamieci 4 izba pamieci 5 izba pamieci 6

W ramach koła historycznego przygotowywane są rekonstrukcje historyczne:

"Zwyczaje ludowe z radomskiego"

"Z wizytą u Mistrza Jana w Czarnolesie"

"Na Zamku królewskim"

"Życie w okupowanej  Warszawie 1939-45 "

"W obozie polskim pod Grunwaldem"


historia1 DSC02550 DSC02545

DSC02549 DSC02546

 

"Zakazane piosenki" symbolem oporu wobec Niemców.

 W rekonstrukcji udział wzięli: Wojciech Bujała, Angelika Popis, Patrycja Dąbrowska, Erwina Izdebna, Artur Glegoła, Olga Kowalczyk, Gabriela Nalewajko, Maciej Kula, Kuba Cieciura.

150 rocznica Powstania Styczniowego. 
Jako skazańcy w rekonstrukcji wystąpili Jakub Kmieciak z 1b i Filip Nowak z 1c.
 

 

  

 

 

 

 

 
Odsłon : 3112953
Kalendarz
«  sierpień 2017  »
pwścpsn
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031